Wielka majówka (Polska, 1981)

Wielka majówka” to dobry film. Tak po prostu. Wart obejrzenia a co więcej posłuchania. Film o obłudzie, marzeniach, żyrafie i śmigle. Jest to bardzo interesujące dzieło!

No dobrze, zacznę od początku.

Z okazji 1 maja prezentuję Ci pierwszą recenzję filmu, jaka jest publikowana na Panoptikum. Zupełnym przypadkiem (absolutnie i totalnie) wybór padł na tytuł „Wielka majówka”. To nie jest jakaś pierwsza z brzegu produkcja. Jest to komedia, ale nie głupia. Film przygodowy a nawet film drogi. Przy okazji ta muzyka, ale niech to będzie przez moment niespodzianką.

Ucieczka z szarości

Zbigniew Zamachowski, „Wielka majówka” (Polska, 1981)

W powietrzu wisiało napięcie i buzowały nadzieje, jeszcze nie został ogłoszony stan wojenny. Marzenia o przyszłości biegły w kierunku barwnych obrazów z pism i filmów wydawanych na zgniłym zachodzie, ale rzeczywistość jawiła się mniej kolorowo. Polska w 1981 roku była dość szarym i smutnym miejscem, przynajmniej dla większości proletariuszy miast i wsi. Dla większości, ale nie dla wszystkich. Kto mógł sobie na to pozwolić, ten starał się upodobnić swój standard życia do tego z amerykańskich filmów.

W tych realiach spotykają się Rysiek (Zbigniew Zamachowski, jest to jego debiut aktorski) i Julek (Jan Piechociński). Ot, dwóch chłopaczków, których życie właśnie przeskakuje na nowe tory. W mieście Warszawa i miesiącu maju się spotykają, tak dla ścisłości. Fabuła zaczyna się rozkręcać, ale przecież nie będę Ci jej zdradzał.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że „Wielka majówka” jest produkcją dość krytyczną w stosunku do ówczesnego systemu politycznego. Już początek filmu ukazuje „sąd koleżeński” będący faktycznie próbą niesprawiedliwego linczu. Cała wspomniana scena ma charakter prześmiewczy, zresztą takich smaczków jest dużo.

Marzenia

Ten film jest o marzeniach, również tych niespełnionych. Jest on o dążeniu do życia pełnią, ale też i o wartościach. Jest to film o kłamstwie, obłudzie i hipokryzji. O buncie, stanowczo o nim. O pieniądzach. O przyjaźni i miłości. O kobietach. Wspominałem, że jest to film o żyrafie? Tak, jest to film o żyrafie. Jest to komedia, ale nie z tych infantylnych, które atakują widza ciągłymi żartami niskich lotów. Jest to film drogi i dramat. Film muzyczny.

To chyba tyle, choć na upartego powyższą listę bym mógł rozbudować.

Gdy pierwszy raz oglądałem „Wielką majówkę” to zupełnie nie byłem na to gotów. Lata temu, zupełnym przypadkiem trafiłem na niego w telewizji. Szczęka mi opadła a skarpetki się zrolowały na stopach. Później wracałem do tego filmu kilkukrotnie i za każdym razem budzi on u mnie nowe przemyślenia i emocje, adekwatne do aktualnego etapu życia. Tobie sugeruję sięgnąć po ten tytuł, przynajmniej raz. Jeśli nie dla fabuły i gry aktorskiej (naprawdę dobry kawałek roboty i plejada gwiazd), to dla muzyki.

Kora!

Kora, kadr z filmu „Wielka majówka”, 1981

W tym filmie gra nieodżałowana Kora wraz z zespołem Maanam. Grają muzykę, ale też i występują w rolach drugoplanowych. Szał! Jeśli darzysz sentymentem zespół Maanam to musisz znać ten film! Ścieżkę dźwiękową skomponował Marek Jackowski. Kora śpiewa pięć piosenek („Ta noc do innych jest niepodobna„, „Oddech szczura”, „Stoję, czuję się świetnie”, „Och ten Hollywood”, „Tango Domy Centrum”). Warto zobaczyć i posłuchać.

Przestroga

Tak się składa, że niektóre dostępne w internecie opisy tego filmu są niefajne. Zdradzają zbyt dużo elementów fabuły, czyli są tzw „spoilerami”. Tak, jakby ktoś kiedyś spartolił opis a inni powtórzyli ten błąd idąc na łatwiznę i pisząc „treści mocno inspirowane”. Zapewniam Cię, że na większości portali filmowych ta produkcja uzyskuje oceny od 70% w górę. Nie psuj sobie wrażeń, nie czytaj o filmie „Wielka majówka” przed jego obejrzeniem!

Co z żyrafą i śmigłem?

No bez przesady, nie chcę Ci psuć niespodzianki. Uwierz, że są ważnymi elementami fabuły filmu, niosą przesłanie i symbolizują… po prostu symbolizują „coś”. Obejrzyj, przemyśl i odpowiedz sobie samodzielnie.

Warto poznać, czy też przypomnieć sobie „Wielką majówkę”. Dla fabuły, muzyki, gry aktorskiej. Klimat filmu dość dobrze oddaje klatka filmowa, którą umieściłem na początku artykułu. Polecam i zachęcam!

Niech się święci pierwszy maj… na poważnie, lub dla jaj!

A Ty co sądzisz o „Wielkiej majówce”? Zachęcam Cię do napisania komentarza. Możesz też podzielić się tą recenzją, poprzez portale społecznościowe, ze swoimi znajomymi (odpowiednie ikony znajdują się poniżej).

Grafiki w artykule są klatkami z filmu „Wielka majówka” (Polska, 1981) i zostały użyte na zasadach cytatu. Film jest objęty prawem autorskim i stanowi obecnie zasób Studia Filmowego KADR (www.sfkadr.com). Przepraszam za niską jakość grafik, ale ogranicza mnie posiadana kopia.

Wielka majówka
The Big Picnic, Большой пикник, Frissen lopott milliók.

Reżyseria: Krzysztof Rogulski
Scenariusz: Krzysztof Rogulski, Marek Rymuszko
Gatunek: Komedia, Przygodowy, Muzyczny, Obyczajowy
Kraj produkcji: Polska
Premiera: 1981 (23 października)
Wytwórnia: Zespół Filmowy „Silesia”
Czas: 86 minut (2625 m taśmy filmowej)

Kolor: film kolorowy
Obsada: Zbigniew Zamachowski, Jan Piechociński, Roman Kłosowski, Ryszard Kotys, Anna Moczkowska, Ewa Wiśniewska, Jerzy Karaszkiewicz, Wiesław Michnikowski, Zbigniew Buczkowski, Maciej Borniński, Krzysztof Kowalewski, Mariusz Benoit, Jack Recknitz, Lech Ordon, Czesław Wołłejko, Grażyna Szapołowska, Jacek Kleyff, Kazimierz Brusikiewicz, Jerzy Kryszak, Jan Prochyra, Ludwik Pak, Zdzisław Rychter, Andrzej Krasicki, Bohdan Ejmont, John Mayall, Kora z zespołem Maanam i inni

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

11 Comments on “Wielka majówka (Polska, 1981)”

  1. Już w maju pojawi się, w ramach cyklu „krótko o utworze”, wpis o piosence „Ta noc do innych jest niepodobna” Maanamu. Zachęcam do odwiedzin i przeczytania 😉

  2. Uwiebiam ten film oglądałam już kilkanaście razy. Dzięki za info, że będzie w tv.

    1. Cieszę się, że trafiłem w Twój gust już pierwszą recenzją filmu. Zaglądaj tu częściej 🙂

  3. Ten film nie jest dla każdego, gdyż żarty są tutaj dyskretne a przy okazji poruszana jest dość poważna tematyka. Fani prostych dowcipów o pierdzeniu będą zawiedzeni. Ci, którzy lubią inteligentny humor koniecznie powinni zapoznać się z „Wielką majówką”.

  4. Informacja dla zainteresowanych obejrzeniem filmu, gdyż właśnie poszperałem na necie. W sobotę i niedzielę (4 i 5 maj 2019) film „Wielka majówka” będzie emitowany na kanale Super Polsat (ogólnodostępna cyfrowa telewizja naziemna). Na szczęście ten film trafia czasami do ramówki różnych stacji, więc da się go „upolować”. Liczę, że podzielisz się w komentarzach swoją opinią o tej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *