Gry i gierki

Chińczyk (ludo) - gra planszowa

Gry planszowe (dla uproszczenia zaliczę tu również gry karciane, bitewne itp) przeżywają obecnie renesans. Zajęcie się tą formą rozrywki było planowane od początku istnienia tej strony, więc już nadszedł na to czas. Gry ze szczególnym akcentem na „gry analogowe”, czyli wszelkiej maści planszówki, karcianki itp. zadomowią się na naszych łamach.

Chińczyk, Szachy, Warcaby, Go, Tryktrak, Poker, Wojna, Brydż, Monopoly (z najpopularniejszym w Polsce klonem o nazwie Eurobusiness) to gry o których z pewnością słyszałeś (słyszałaś?). Wszyscy graliśmy przynajmniej w część tych gier z rodziną albo znajomymi. Aktualnie pojawiają się setki nowych i pięknie wydanych tytułów. Często doznaniom estetycznym dorównuje wysoka grywalność, przemyślana mechanika oraz świetna interakcja podczas rozgrywki.

Specjalnie dla Ciebie opiszemy różne interesujące oraz popularne gry, co może Ci ułatwić wybór albo po prostu zachęcić do tej formy rozrywki. Trwa lato, ale w niestety w końcu minie a planszówki są świetną formą rozrywki na jesienne wieczory i deszczową aurę. Zagrożenie koronawirusem to dodatkowy powód aby poszukać ciekawych form spędzania czasu w domowym zaciszu.

Klasyka.

Niektóre wpisy będą miały formę encyklopedyczną, czy może popularnonaukową. Pisanie recenzji gry w szachy albo makao by było po prostu trochę dziwne. Niech Cię to nie zrazi. Będzie ciekawie, gdyż klasyka została okrzyknięta tym mianem nie bez powodu a poszczególne historie mają swoje smaczki.

Podam Ci przykład. Senet to gra, którą nie gardzili faraonowie i to zachęca do sięgnięcia po ten tytuł, ale będzie z tym ciężko. Co prawda egzemplarze Seneta odkryto w kilkudziesięciu grobowcach (np. Tutanchamona i Amenhotepa III), ale ktoś zapomniał załączyć do nich instrukcję. Starożytni Egipcjanie wykazali się postawą aspołeczną i nie pomyśleli o przyszłych cywilizacjach. Reguły gry, które są obecnie załączane do dostępnych w sprzedaży egzemplarzy Seneta to tylko domniemanie tego, jak należy grać. Równie dobrze ktoś mógłby wydać Szachy z instrukcją tłumaczącą, że pionki poruszają się na skos po białych polach. Być może ktoś kiedyś odkopie z pyłu historii naszą cywilizację i znajdując Szachy będzie próbował właśnie tak grać, ale to już wtedy nie będzie ta sama gra.

Gra w Szachy (fot. sk, Sri Lanka / Pexels)
Szachy (fot. sk, Sri Lanka / Pexels)

Gry klasyczne mają swoje zalety, gdyż wiele z nich jest powszechnie znanych i łatwo namówić znajomych do partyjki. Brak opłat licencyjnych powoduje, że przeważnie są tanie oraz dostępne w bardzo różnorodnych wydaniach poczynając od kioskowych a kończąc na takich, które brutalnie zadają kłam wspomnianej taniości. Szachy mają przecież taką samą funkcjonalność niezależnie od tego, czy są z plastiku, czy też z litego złota (w tym drugim przypadku dochodzi funkcjonalność płacenia nimi za samochód albo mieszkanie).

Coś nowszego.

Wiele osób stawia w opozycji do klasycznych Szachów i Go „nowoczesną” grę Monopoly (lub polski Eurobusiness), gdyż są tam domki, kostki, karty, pieniądze i ogólnie cały wyglądający współcześnie kram z gadżetami. Nie daj się zwieść tej iluzji. Pomimo zapewnień wytwórcy, który kilka lat temu wydał ten tytuł w mającej upamiętnić rocznicę edycji „Monopoly 80 lat” to tak naprawdę ta gra ma już grubo ponad sto lat! Do samego Monopoly (ale uczepiłem się tej gry) jeszcze wrócę w innym artykule, gdyż jest to tytuł wręcz ikoniczny, ale już teraz miej świadomość, że to raczej klasyczna a nie nowoczesna pozycja. Zapewniam, że przez ostatnie sto lat powstało wiele lepszych gier.

Gra planszowa Monopoly (fot. Suzy Hazelwood / Pexels)
Gra Monopoly (fot. Suzy Hazelwood / Pexels)

Co zatem jest współczesną grą planszową albo karcianą? Dużo zależy od tego, co się przyjmie za kryterium i czy tytuły z drugiej połowy ubiegłego wieku już się Twoim zdaniem zestarzały. Prywatnie za współczesne gry planszowe i karciane uważam te, których mechanika wciąż ulega modyfikacjom w nowych tytułach a ich historia nie sięga epoki kamienia łupanego. Umówmy się, że nie wprowadzimy jakiegoś ścisłego podziału i po prostu będziemy opisywali to, co wpadnie w nasze chciwe łapki. Wszystko na ile wystarczy nam chęci (nic na siłę, to ma być zabawa), czasu (jest to blog wielotematyczny) i funduszy (gry to jednak wydatek, ktoś z nas musi zainwestować prywatne pieniądze). Piszę w liczbie mnogiej, gdyż inni autorzy są nie mniej zainteresowani tą tematyką.

Co się może pojawić? Przykładowe tytuły to: 7 cudów świata, Battlestar Galactica, Bloodborne, Carcassonne, Dixit, Elekt, Gejsze (Hanamikoji), Horror w Arkham, Magic: The Gathering, Monster Slaughter, Munchkin, Neuroshima Hex!, Osadnicy z Catanu, Pandemic, Star Wars: X-Wing, Talizman: Magia i Miecz, Tajne Agentki, Terraformacja Marsa, This War of Mine, Tikal, Uczta dla Odyna, Wielka Pętla, Wsiąść do pociągu, Wysokie napięcie, Zombicide, Żelazna Kurtyna. To nie jest „lista obietnic wyborczych”, ale przykładowe gry i możliwe, że część z nich do nas nigdy nie trafi. Chciałem Ci tylko uzmysłowić, że wybór tytułów jest ogromny a wiele z nich to prawdziwe perełki.

Coś najnowszego. Gry komputerowe.

Poza „grami analogowymi” znajdzie się tu również miejsce dla rozrywki elektronicznej, ale clou pozostaną gry planszowe i karciane. To nie zmienia faktu, że o grach komputerowych, tytułach na konsole albo online również coś się niekiedy skrobnie. Wiem, że jeden z autorów ma częściowo przygotowany wpis właśnie o grze komputerowej.

Konsola do grania Sony PlayStation PSX (fot. Karolina Grabowska / Pexels)
Konsola Sony PlayStation PSX (fot. Karolina Grabowska / Pexels)

Możliwe, że będzie można poczytać w przyszłości na Panoptikum również o sprzęcie retro. Te wszystkie dawne konsole, które oferowały rozrywkę kilka dekad temu a teraz ustępują mocą obliczeniową niektórym zegarkom elektronicznym. Interesujące zagadnienie, które warto poruszyć i wspólnie powspominać. Nic nie obiecuję, ale może…

Makao!

Makao, czyli już powoli kończę pisać (odsyłam do zasad tej gry karcianej). Będziemy na Panoptikum publikować recenzje różnych tytułów w które mieliśmy okazję zagrać. Na początku pojawią się opisy kilku znanych i klasycznych gier a następnie postaramy się zainteresować Cię współczesnymi pozycjami. To wszystko, czym uda się komuś z nas ubarwić czas spędzany ze znajomymi, trafi na nasze łamy aby Cię zainspirować, zachęcić albo ostrzec w przypadku, gdy gra okaże się niewarta uwagi. Będzie subiektywnie i emocjonalnie.

Odwiedzaj Panoptikum, komentuj, lajkuj, polecaj znajomym, podsyłaj do nas pomysły i propozycje oraz uwagi krytyczne. Jest nam bardzo przyjemnie, gdy otrzymujemy sygnał zwrotny i widzimy, że praca przy stronie nie poszła w nicość. Wszystkie przyszłe artykuły o grach znajdziesz w kategorii „Gry i gierki” a dodatkowo możesz poruszać się za pomocą tagów (np. „Gra”). A może wydajesz jakieś fajne gry i chcesz podesłać coś do recenzji? Chętnie przyjmiemy, zagramy i uczciwie opiszemy.

Cytując klasyka… Alea iacta est!

Zdjęcie tytułowe jest ze strony Pixabay (licencja CC0). Ilustracje znajdujące się w treści pochodzą z serwisu Pexels (zgodnie z licencją). Tekst jest objęty standardowym prawem autorskim. Wszystkie nazwy oraz znaki handlowe zostały, jak zawsze na Panoptikum, podane w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

3 Comments on “Gry i gierki”

    1. Neuroshima Hex! 3.0 (aktualne wydanie) pojawi się tu z pewnością, gdyż bardzo lubię te grę. Kiedy? Tego nie wiem. Muszę mieć czas na przygotowanie tekstu a wcześniej Poszum chciał opisać kilka klasyków (Szachy, Chińczyk, Go i pewnie coś jeszcze). Tak więc zachęcam do śledzenia naszej strony 🙂

  1. Gry są fajne, tak ogólnie (planszowe i komputerowe). Tę formę rozrywki utrudnia głównie brak wolnego czasu. Stare konsole to bardzo bardzo ciekawy temat i już spory kawałek historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *