Kazik Staszewski „Twój ból jest lepszy niż mój”

Kazik Staszewski „Twój ból jest lepszy niż mój”

Ponad rok temu Kazik Staszewski zaprezentował piosenkę „Twój ból jest lepszy niż mój” i warto przypomnieć ten fakt. Moim zdaniem nie jest to piosenka dobra, ale szybko zapisała się w historii polskiej muzyki. Utwór okazał się szpilą, która bardzo skutecznie obnażyła hipokryzję, arogancję, zapędy cenzorskie i niskie standardy etyczne władzy.

Nie ma sensu się oszukiwać, muzyka jest słaba. Tekst również pozostawia dużo do życzenia, choć trafia w punkt. Tytułowe słowa „Twój ból jest lepszy niż mój” przeszły szerokim echem, stały się powtarzanym hasłem i zwerbalizowały odczucia szerokiej rzeszy Polaków. Piosenkę trochę ratuje teledysk, który jest wykonany w konwencji „garażowej” i z przymrużeniem oka.

KoU „Twój ból jest lepszy niż mój”

Nie jest to piosenka do której będę chętnie wracał po latach i swoją opinię o jej poziomie już wyraziłem. „Twój ból jest lepszy niż mój” przedstawia sobą inną wartość, jako protest song. Utwór wyraża sprzeciw wobec sytuacji, gdy Jarosław Kaczyński bezkarnie odwiedził cmentarz łamiąc obostrzenia i w ten sposób postawił się ponad prawem.

Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” promuje album „Zaraza” i z pewnością robi to skutecznie. Zrób sobie prezent na dzień dziecka i kup wydanie CD albumu „Zaraza”, lub na bogato dwupłytowe wydanie na płytach winylowych.

Zamknięte cmentarze, to na skutek zdarzeń
ostatnich tygodni, ostatnich wydarzeń.
Na łańcuchy patrzę, ocieram łzy,
tak jak i Ty,
tak jak i Ty.

Otwiera się brama, ja nie wierzę oczom,
czy jednak się rzeczy inaczej potoczą,
podbiegam, Twoje karki krzyczą stój,
bo Twój ból jest lepszy niż mój,
Twój ból jest lepszy niż mój.

Ból ukoić możesz Ty jeden,
wszyscy inni wpadli w biedę,
limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
lepszy niż mój.

Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania
limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz twój,
większy niż mój.

4 lata temu 10 kwietnia
Marii prosto pod koła córka uciekła.
Maria nie przekroczy bramy dziś tej,
bo Twój ból jest lepszy niż jej,
Twój ból jest lepszy niż jej.

Józef miał ojca, żonę i syna
i tego się dnia dla nich czas ten zatrzymał.
Józef nie wspomni dzisiaj dnia tego.
Twój ból jest lepszy niż jego,
Twój ból jest lepszy niż jego.

Ból ukoić możesz Ty jeden,
wszyscy inni wpadli w biedę.
Limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
leszy niż mój.

Na ulicach i w mieszkaniach
duch miłości się wyłania.
Limuzyny dwie, jedna, cały cmentarz Twój,
lepszy niż mój.

Ja tam po prawdzie nie kocham cmentarzy,
gdy mama mnie prosi, to z nią tam pojadę.
Na grobie ojca kładę kwiatów strój.
Twój ból jest lepszy niż mój,
Twój ból jest lepszy niż mój.

Co za piękny dzień dzisiaj nam wszystkim dano
pamiętać o wszystkich, których zabrano.
Po drugiej stronie stoją i ronią łzy,
tak jak i TY,
tak jak i TY,
tak jak i TY,
tak jak i TY.

Upadek Trójki, jako konsekwencja cenzury

Piosenka spotkała się z bardzo żywiołowym odbiorem i trafiła na pierwsze miejsce listy przebojów „Trójki”. Trafiła i zniknęła, gdyż Polskie Radio unieważniło to notowanie listy przebojów (typowa cenzura). Wyszły na jaw naciski, aby utwór „Twój ból jest lepszy niż mój” nie pojawiał się na antenie PR3. Widać aparatczycy PiS lubią metody rodem z głębokiej komuny. Ostatecznie na skutek cenzury i szkalowania odszedł z radia prowadzący listę Marek Niedźwiedzki, a internet zawrzał. Stację spotkała cała fala odejść pracowników i Trójka najzwyczajniej w świecie upadła. Widać ktoś z decydentów zapomniał, ze radio tworzą ludzie. Wyniki słuchalności są tragiczne, ale o smutnym losie tej niegdyś znakomitej stacji radiowej napiszę innym razem.

Demotywator (mem) o Liście Przebojów Trójki z trafną wypowiedzią Michała Figurskiego.
Źródło: Demotywatory.pl

Od autora

Krótko o utworze (KoU) jest cyklem krótkich notatek o piosenkach. Czasami coś w tym temacie napiszę przy zachowaniu konwencji, która się tu wytworzyła. Więcej piosenek jest pod tagiem krótko o utworze. Jeszcze w tym miesiącu opublikuję tekst o piosence „Wiara” zespołu Kult (już jest, dodałem link). Zachęcam Cię do czytania i komentowania!

Kazik Staszewski „Twój ból jest lepszy niż mój” (wideoklip)

Tekst piosenki oraz jego wideoklip (pochodzący z serwisu zewnętrznego) został umieszczony w celach informacyjnych oraz edukacyjnych. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Wszelkie prawa do utworów umieszczonych na tej stronie przysługują ich autorom. Prosimy o kontakt w przypadku, gdy właściciel praw do utworu (tekstu piosenki, nagrania lub wideoklipu) nie życzy sobie by był on prezentowany na stronie Panoptikum.Media. Grafiki ilustrujące wpis są klatkami z wideoklipu, oraz memem ze strony Demotywatory. Publikacja na zasadach cytatu.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

3 Comments on “Kazik Staszewski „Twój ból jest lepszy niż mój””

 1. Jeszcze mi się przypomniało a’propos Kazika. Podobny odbiór mam utworu „Nie chcę się zaszczepić” Stopera. Słyszeliście?

 2. Przyznam, że muzycznie nigdy Kazik nie był mi bliski, ale ten utwór to był strzał w dziesiątkę.
  No i faktycznie, przytoczone przez PMM wypowiedzi takie zastanawiające.

  W sumie, to ponieważ jakoś instynktownie nie podążam za modą, często mi się zdarza odkrywać twórców, którzy są popularni od lat, a nawet czasem lekko zapomniani. I z jednej strony żałuję, że wcześniej o nich nie słyszałam, a z drugiej delektuję się tym zachwytem odkrywania, który jest przede mną.
  Przypomina mi to anegdotę o dwóch mężczyznach. Młody pyta starszego:
  – Ile miałeś kobiet?
  – Koło setki. A ty?
  – Jeszcze żadnej.
  I jeden na drugiego spojrzał z zazdrością.

 3. Mam wrażenie, że bezkarność aktualnej władzy jest coraz większa. PiS (czy raczej cała ZP) skutecznie lekceważy afery w swoich szeregach, ignoruje społeczny sprzeciw i tuszuje nieudolność. Nie, abym miał jakieś szczególnie dobre mniemanie o opozycji, ale aktualna władza skompromitowała się na poziomie wymuszającym stworzenie nowej skali.

  Kazika cenię za twórczość muzyczną, zwłaszcza tą starszą, ale mam mieszane uczucia co do jego osoby, jako takiej. W kwestii oceny PiS i Jarosława Kaczyńskiego również jest niespójny w swoich wypowiedziach. Na antenie Radia Deon z Chicago porównując z Kukizem (temat Kukiza, jako polityka lepiej przemilczeć) powiedział „Jeżeli ktoś miałby mi się podobać, to już z dwojga złego prezes Kaczyński mi się bardziej podoba. „. O wydarzeniu opisanym w tej piosence powiedział w RMF FM „Odniosłem wrażenie, że niezależnie od opcji politycznej każdy odczuł gruby nietakt”. Nietakt? Dobre. Również w RMF FM Kazik powiedział „Nie czuję zagrożenia swojej wolności, natomiast martwi mnie marsz władzy w kierunku realnego socjalizmu”. Takie to wszystko pomieszane jest, ale niech będzie i tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *