Waglewski, Fish, Emade „Król”

Waglewski, Fish, Emade „Król”

„Król” to utwór spokojny, poetycki. Piosenka polityczna, która w smutnym tonie opisuje aktualne napięcia w Polsce.

Wpis o utworze „Arahja” zespołu Kult (czy „Arahja” się odmienia?) spowodował, że odruchowo sięgnąłem po niniejszy kawałek. Te piosenki dzielą 33 lata, ale łączy je niepokojąco dużo. „Król” budzi nawet większy niepokój. Bardziej mnie martwi podzielona mentalnie Warszawa a w zasadzie cała Polska, niż podzielony murem Berlin. Władza niszczy nasze społeczeństwo od wewnątrz.

Krótko o utworze „Król”

„Król” pochodzi z wydanego w 2020 roku albumu „Duchy ludzi i zwierząt”. Jest to trzecia płyta grupy Waglewski Fisz Emade, czyli rodzinne dzieło. Album porusza kwestię aktualnych problemów społecznych, jak i odczuć osobistych. Album jest w formie płyty CD i dwupłytowego wydania winylowego. Piosenka nie ma w zasadzie wideoklipu, ale jest „Official Audio”. Całość jest bardzo nastrojowa i obfituje w treść, więc polecam.

To ostatnia walka o dom
Walka na pięści
Walka o miasto i o tlen
Bo Warszawy są teraz dwie


Inne książki, inne ballady
Inny dobór słów
Dwie historie, dwie pamięci
Ale tylko jeden jest król
Hmm-mm-mm-mm, hmm-mm-mm-mm-mm, hmm
Hmm-mm-mm-mm, hmm-mm-mm-mm-mm
Hmm-mm-mm-mm, hmm-mm-mm-mm-mm, hmm
Hmm-mm-mm-mm, hmm-mm-mm-mm-mm


To ostatnia walka o dom
Walka na pięści
Wokół ringu obcy sobie ludzie
Warszawy są teraz dwie


Inne stroje, inne zapachy
Inny dobór słów
Dwie obce sobie kobiety
Ale tylko jeden jest król


Dwa brzegi Wisły
Dwa osobne kraje
Zebrały się, by patrzeć
Jak król wychodzi na ring
Dziewczyny śmiało
Patrzą mu w oczy
A to świat bez wzruszeń
Świat pięści i noży


La la la la li
La la la li la
La la la la li
La la (x4)

Notka

Czasami mam ochotę podzielić się muzyką i myślę, że znajdzie się tu miejsce aby zaprezentować Ci jakąś piosenkę. Bez udowadniania, że mój gust jest lepszy, niż Twój. Krótko o utworze, czyli bez przegadania tematu. Taka konwencja.

Druga osoba wyraziła chęć na publikowanie w tym cyklu i przy zachowaniu konwencji. Tym lepiej. Spodziewaj się już niedługo kolejnych wpisów, również o protest songach.

Odwiedzaj naszą skromną stronę, zostaw ślad w postaci komentarza. A może polubisz nasz profil na jakimś portalu społecznościowym?

Tekst piosenki oraz jego wideoklip (pochodzący z serwisu zewnętrznego) został umieszczony w celach informacyjnych oraz edukacyjnych. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Wszelkie prawa do utworów umieszczonych na tej stronie przysługują ich autorom. Prosimy o kontakt w przypadku, gdy właściciel praw do utworu (tekstu piosenki, nagrania lub wideoklipu) nie życzy sobie by był on prezentowany na stronie Panoptikum.Media. Grafiki ilustrujące wpis są klatkami z wideoklipu. Publikacja na zasadach cytatu.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About PMM

Autor tekstów. Nadworny fotograf i fotoreporter. Administrator. Cham bez szkoły, intelektualny dywersant, niespełniony artysta, oraz inteligent w czwartej części.

View all posts by PMM →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *