Big Cyc „Twierdza 2020”

Big Cyc „Twierdza 2020”

Krótko o utworze „Twierdza 2020” zespołu Big Cyc. Melodyjnie i dosadnie. Jest to jedna z wielu piosenek będących reakcją na aktualną sytuację w Polsce i trzeba przyznać, że trafia w punkt.

Jeśli jeszcze nie znasz, to koniecznie nadrób zaległość. Jeśli znasz, to warto sobie przypomnieć, gdyż niestety utwór jest wciąż całkowicie aktualny. Muzyka stanowi jedną z wielu form buntu społeczeństwa i mamy wspaniałą tradycję z tym związaną. Szkoda, że do tej tradycji trzeba było wrócić…

KoU „Twierdza 2020”

„Twierdza 2020” jest przeróbką piosenki „Twierdza” z 2016 roku. Nowa wersja wyróżnia się tekstem nawiązującym do Strajku Kobiet i dosadnie opisującym „króla”, czyli Jarosława Kaczyńskiego. Wideoklip jest złożony z materiałów zarejestrowanych podczas Strajku kobiet, oraz krótkich wstawek przedstawiających politykierów partii rządzącej.

Warto wspomnieć o tym, że oryginalny utwór „Twierdza”, pochodzący z albumu „Czarne słońce narodu”, również nie był grzeczną piosenką. Motyw króla znalazł się również w utworze „Król”, który Waglewski, Fish i Emade opublikowali na albumie „Duchy ludzi i zwierząt” a niedawno opisał go tutaj kolega.

„Twierdza 2020”samotny opuszczony
bez berła i korony
plujący jadem
idol ciemnych mas
zły, pełen nienawiści
pogardy i zawiści
słabnący w oczach
obłąkany dziad

codziennie bliżej piekła
twarz rozdrażniona, wściekła
grymas szaleńca
w oczach blady strach
zamknięty w starym domu
wśród tępych oszołomów
nie chwytający jak się zmienia świat

twierdza /2x
oblężona twierdza
w twierdzy mieszka bardzo stary król
twierdza /2x
oblężona twierdza
wszyscy razem obalimy mur

kobiety na ulicach
z flagami i w przyłbicach
rozgniotą szlachtę
zniszczą jego drów
i trzeba się postarać
król musi wy***
i zniknąć w lochu niczym śliski szczur

twierdza /2x
oblężona twierdza
w twierdzy mieszka bardzo stary król
twierdza /2x
oblężona twierdza
wszyscy razem obalimy mur
Od autora

Krótko o utworze (KoU) jest cyklem krótkich notatek o piosenkach. Czasami coś w tym temacie napiszę przy zachowaniu konwencji, która się tu wytworzyła. Więcej piosenek jest pod tagiem krótko o utworze. Zachęcam Cię do czytania i komentowania.

Big Cyc „Twierdza 2020” (Strajk Kobiet)

Tekst piosenki oraz jego wideoklip (pochodzący z serwisu zewnętrznego) został umieszczony w celach informacyjnych oraz edukacyjnych. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Wszelkie prawa do utworów umieszczonych na tej stronie przysługują ich autorom. Prosimy o kontakt w przypadku, gdy właściciel praw do utworu (tekstu piosenki, nagrania lub wideoklipu) nie życzy sobie by był on prezentowany na stronie Panoptikum.Media. Grafiki ilustrujące wpis są klatkami z wideoklipu. Publikacja na zasadach cytatu.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

2 Comments on “Big Cyc „Twierdza 2020””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *