Burakura „Wstydzi się ciebie kraj”

Burakura „Wstydzi się ciebie kraj”

Krótko o utworze „Wstydzi się ciebie kraj” grupy Burakura. Jest to piosenka (protest song) poświęcona brutalnym interwencjom policji podczas Strajku Kobiet.

Postawa służb wzbudziła sporo kontrowersji. Dotychczas doszło do złamania kobiecie ręki przez policjanta, użycia pałek teleskopowych przez nieoznakowanych członków Biura Operacji Antyterrorystycznych (Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”) i innych incydentów. To spowodowało reakcję w postaci tego utworu, który powstał do melodii „Ballady o Janku Wiśniewskim”.

KoU „Wstydzi się ciebie kraj”

Utwór „Wstydzi się siebie kraj” miał premierę 17 lutego, a wykonał go zespół Burakura w składzie: Paweł Jackowski (pomysł, tekst, śpiew), Piotr Klimek (aranżacja, bas, nagranie), Bartłomiej Orłowski (gitary, okrzyki, mix), Borys Sawaszkiewicz (synth) i Tomasz Nawrocki (bębny). Ponadto wystąpiły: Zuza Marczak, Karolina Sabat, Nikola Palej i Paula Rudź. W wideoklipie wykorzystano również nagrania ze Strajku Kobiet.

Utwór, jak i wideoklip są bardzo sugestywne. Czy bazowanie na piosence „Ballada o Janku Wiśniewskim” (tekst: Krzysztof Dowgiałło, muzyka: Mieczysław Cholewa), która opisuje zastrzelenie Zbyszka Godlewskiego i opisuje zdarzenia z Grudnia 1970 nie było przesadą? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością obie piosenki opisują obywatelski bunt i wykorzystanie przez rząd sił nadużywających przemocy. Polska jest teraz państwem demokratycznym, więc nie powinien zaistnieć powód do nagrania „Wstydzi się ciebie kraj”, lecz zaistniał.


Chłopcy z prewencji i chłopcy z BOA
Nie każdy rozkaz trzeba wykonać
Nie warto być damskim bokserem
Wstydzi się ciebie kraj

Posłuchaj chłopcze, co ci dziś powiem
Tyś nie policjant, tyś jest zomowiec
Tarcze i pałki i butle z gazem
Wstydzi się ciebie kraj

Możesz mnie zgarnąć, możesz spałować
Za kilka lat będziesz żałować
Że władzę twoja chroniła tarcza
Wstydzi się ciebie kraj

Więc nie dziw się ChWDP

Czy twoja matka już o tym wie
Że bijesz dzisiaj inne kobiety
Wstydzi się ciebie kraj

Czy wie też jakim się niesie dźwiękiem
Ten moment kiedy łamiesz mi rękę
Drobna dziewczyna krzyczała z bólu
Wstydzi się ciebie kraj

Czy masz odwagę powiedzieć: Żono,
Dziś, stałem tam gdzie stało zomo
Przeproś i zdejmij splamiony mundur
Wstydzi się ciebie kraj

Ty co kobiety chciałbyś zniewolić
Pozbawić chciałbyś je wolnej woli
Rządzie, biskupie, do was to mówię
Wstydzi się was dziś kraj

Nie płaczcie siostry, ducha nie traćcie
Uwierzcie w naszą wygraną w walce
Uwierzcie w to, że już niedługo
Piękniejszy będzie kraj

Piękniejszy będzie kraj
Od autora

Krótko o utworze (KoU) jest cyklem krótkich notatek o piosenkach. Czasami coś w tym temacie napiszę przy zachowaniu konwencji, która się tu wytworzyła. Więcej piosenek jest pod tagiem krótko o utworze. Zachęcam Cię do czytania i komentowania

Tekst piosenki oraz jego wideoklip (pochodzący z serwisu zewnętrznego) został umieszczony w celach informacyjnych oraz edukacyjnych. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Wszelkie prawa do utworów umieszczonych na tej stronie przysługują ich autorom. Prosimy o kontakt w przypadku, gdy właściciel praw do utworu (tekstu piosenki, nagrania lub wideoklipu) nie życzy sobie by był on prezentowany na stronie Panoptikum.Media. Grafiki ilustrujące wpis są klatkami z wideoklipu. Publikacja na zasadach cytatu.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

One Comment on “Burakura „Wstydzi się ciebie kraj””

  1. Czekamy na „Mickey Mouseleum” z „ZOMO na Legnickiej” 😉
    Tego nie znam, nie wiem jak brzmi, ale w tekście pisanym brakuje mi rymu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *