Głosowanie nad ACTA 2. Polityku, pamiętamy!

Podczas kampanii wyborczej politycy kreują swój obraz na nowo. Przemilczają to wszystko, co wyborcom może się nie spodobać. Z pewnością głosujący za ACTA 2 nie będą się tym chwalili.

Ostatnio napisałem felieton o ACTA 2 i stwierdziłem, że poruszając tematykę polityczną należy piętnować konkretne osoby, lub partie. Tak, aby przed wyborami móc sobie przypomnieć i wypunktować to, czego podczas kampanii wyborczej nie mówią. Przy czym zastrzegam, że nie chcę Panoptikum profilować jakoś mocno politycznie. Po pierwsze polityka, również ta nasza swojska, to bagno i pisanie o tym temacie często prowadzi do obrzucania się błotem. Po drugie znudziłem się tym cyrkiem i nie śledzę na bieżąco wydarzeń politycznych. Żal mi na to czasu.

W związku z powyższym tematykę polityczną i właśnie rozpoczęty cykl „polityku, pamiętamy” będę odświeżał rzadko i wybiórczo. Oczywiście może znajdzie się ktoś mocno zainteresowany tematem, kto zechce tutaj publikować w sposób zaangażowany, wyważony i obiektywny. Do tego czasu teksty o polityce będą się tu pojawiały nieczęsto. Mimo wszystko takie wpisy będą a ten jest pierwszym.

Politycy głosujący w sprawie ACTA 2.

Dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, czyli potocznie „ACTA 2” (tej nazwy będę używał w tekście) to twór prawny uderzający w internet i internautów. Takie jest moje zdanie, jako internauty, czytelnika i blogera. Wokół całej sprawy wybuchła burza i każda strona sceny politycznej przeciąga argumenty na swoją stronę. Spójrzmy na fakty.

W głosowaniu 26 marca dyrektywę poparło 348 europosłów, 274 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Nas Polaków interesuje najbardziej to, jak głosowali nasi przedstawiciele.

Za wprowadzeniem ACTA 2 głosowali:

Danuta Hübner (PO)
Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO)
Barbara Kudrycka (PO)
Julia Pitera (PO)
Kazimierz Ujazdowski (bezpartyjny)
Bogdan Zdrojewski (PO)
Tadeusz Zwiefka (PO)

Przeciwko wprowadzeniu ACTA 2 głosowali:

Michał Boni (PO)
Ryszard Czarnecki (PiS)
Anna Fotyga (PiS)
Lidia Geringer de Oedenberg (niezrzeszona)
Adam Gierek (Unia Pracy)
Beata Gosiewska (PiS)
Andrzej Grzyb (PSL)
Krzysztof Hetman (PSL)
Czesław Hoc (PiS)
Robert Iwaszkiewicz (KORWiN)
Danuta Jazłowiecka (PO)
Marek Jurek (Prawica RP)
Karol Karski (PiS)
Jarosław Kalinowski (PSL)
Sławomir Kłosowski (PiS)
Zdzisław Krasnodębski (PiS)
Urszula Krupa (niezrzeszona)
Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
Ryszard Legutko (PiS)
Michał Marusik (KNP)
Bolesław Piecha (PiS)
Mirosław Piotrowski (niezrzeszony)
Marek Plura (PO) – głos skorygowany*
Tomasz Poręba (PiS)
Jacek Saryusz-Wolski (niezrzeszony)
Czesław Siekierski (PSL)
Dobromir Sośnierz (Wolność)
Adam Szejnfeld (PO)
Róża Thun und Hohenstein (PO)
Jadwiga Wiśniewska (PiS)
Kosma Złotowski (PiS)
Stanisław Żółtek (KNP)

* Poseł Marek Plura po głosowaniu skorygował swój głos z „tak” na „przeciw”. Oświadczenie: Mój głos w sprawie dyrektywy tzw. #ACTA2 jest na NIE! W trakcie głosowania omyłkowo użyłem opcji „za”. Moja niepełnosprawność sprawiła, że nie udało mi się w porę skorygować. Procedury PE pozwalają na sprostowanie co uczyniłem. Jestem „przeciw”. Przepraszam za wynikłe zamieszanie. (źródło)

Wstrzymali się od głosu:

Bogusław Liberadzki (SLD)
Janusz Zemke (SLD-UP)

Nie wzięli udziału w głosowaniu:

Jerzy Buzek (PO)
Janusz Lewandowski (PO)
Elżbieta Łukacijewska (PO)
Krystyna Łybacka (SLD)
Jan Olbrycht (PO)
Dariusz Rosati (PO)
Bogusław Sonik (PO)
Jarosław Wałęsa (PO)

Podsumowanie

Jeśli chodzi o dwie największe partie z naszego podwórka, to europosłowie PiS jednogłośnie byli przeciwko ACTA 2 (teraz wciąż o tym przypominają w ramach autopromocji). Sprawa jednoznaczna, nie ma się co o tym rozpisywać.

W przypadku PO sprawa jest niejednoznaczna. Jak widać 6 osób z tej partii głosowało za, 5 osób przeciw (dane edytowałem po zapoznaniu się z oświadczeniem posła Marka Plury) a aż 7 osób nie wzięło udziału w głosowaniu. Nie wnikam w to, dlaczego ktoś nie pojawił się na głosowaniu, lub wstrzymał się od głosu. Europosłowie zostali wybrani, aby reprezentować nasze obywatelskie interesy (i biorą za to pokaźne wynagrodzenie), więc nieobecność członków PO na głosowaniu jest karygodna. Z drugiej strony w niektórych mediach przedstawiają tę sytuację, jakby całe PO głosowało za ACTA 2, co nie jest prawdą.

Teraz wiele zależy od tego, jak dyrektywa zostanie wdrożona w naszym ustawodawstwie, choć nie jestem w tym względzie optymistą. Ten wpis i nazwiska z listy powyżej polecam pamięci, aby do tego wrócić przed najbliższymi wyborami. Być może to pozwoli pomóc w podjęciu decyzji przy urnie wyborczej.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *