Kult „Wiara”

Kult "Wiara"

Wiara być musi? Po przesłuchaniu piosenki „Wiara” zespołu Kult to pytanie nasuwa się samoistnie, zwłaszcza w odniesieniu do krajowego katolicyzmu. Kościół katolicki jest zresztą w tym utworze atakowany dość bezpośrednio.

Z pewnością nie jest to najlepszy utwór Kultu, jaki słyszałem. Jest jednak całkiem niezły muzycznie i przyzwoity tekstowo. Podobnie, jak „Twój ból jest lepszy niż mój” Kazika i inne protest songi porusza aktualną tematykę społeczną, oraz krytykuje szerzącą się w Polsce patologię. Popularność piosenki spowodowała, że kilka dni temu pojawił się wideoklip, który warto zobaczyć.

KoU „Wiara” zespołu Kult

Czy słusznie w utworze jest atakowany kościół? Patrzę na to przez pryzmat przypadków pedofilii i jej ukrywania, oraz niejasnego finansowania kościoła z naszych podatków. Piosenka porusza również problem tego, że wiara i działania kościoła powodują niepotrzebne podziały społeczne. Temat jest na tyle rozległy, że nie da się go tutaj rozwinąć. Warto go jednak przemyśleć, tak przy niedzieli.

Słowa piosenki napisał Kazik, a w nagraniu udział wzięli: Tomasz Goehs, Mariusz Godzina, Wojciech Jabłoński, Piotr Morawiec, Kazimierz Staszewski, Konrad Wantrych, Jarosław Ważny, Ireneusz Wereński i Janusz Zdunek. Utwór „Wiara” promuje nowy album zespołu Kult „Ostatnia płyta” i warto przemyśleć jego zakup.


Wiara być musi
No bo bez wiary
Zaraz powrócą wszelkie koszmary
Wiara być musi
Uważaj synu
Bez niej tu tego już nie wytrzymasz

Wiara i powiem tak
Zaufanie
Nikt wtedy na twej
Drodze nie stanie
Bo kiedy stanie
To się odwrócisz
I pod opokę swoją powrócisz

Wiara, miłość i nadzieja
Niech nas łączy, nie rozdziela
Wiara, miłość, co się zowie
Zawsze będzie w sercu, głowie

Nie mieszaj tedy
Wiedzy i wiary
Bo to są odrębne przecież obszary
Czy wierzysz w boga
Czy wiesz że jest
Taki na szybko
Przeprowadź test
Facet w sukience
Co kocha dzieci?
Niejedna głowa
Za to poleci
Lub nie poleci bo do kościoła
Żaden papuga dotrzeć nie zdoła

Wiara, miłość i nadzieja
Niech nas łączy, nie rozdziela
Wiara, miłość, co się zowie
Zawsze będzie w sercu, głowie

Wiara być musi
Zrozumieć prawdy te:
Że musi to na Rusi
A w Polsce jak kto chce
I co o kanclerzu niemieckim sądzić
Gdy mówił:
„Daj im się tylko samym porządzić”
Wiara potrzebna
Wiara jest łatwa
Sporo decyzji ona w życiu ułatwia
I tak na koniec
Tak przy niedzieli
Niech się nowiną dobrą nasz lud dzieli

Wiara, miłość i nadzieja
Niech nas łączy, nie rozdziela
Wiara, miłość, co się zowie
Zawsze będzie w sercu, głowie
Wiara, miłość i nadzieja
Niech nas łączy, nie rozdziela
Wiara, miłość, co się zowie
Zawsze będzie w sercu, głowie

Od autora

Krótko o utworze (KoU) jest cyklem krótkich notatek o piosenkach. Czasami coś w tym temacie napiszę przy zachowaniu konwencji, która się tu wytworzyła. Więcej piosenek jest pod tagiem krótko o utworze. Zachęcam Cię do czytania i komentowania!

Kult „Wiara” (wideoklip)

Tekst piosenki oraz jego wideoklip (pochodzący z serwisu zewnętrznego) został umieszczony w celach informacyjnych oraz edukacyjnych. Są one przeznaczone do użytku prywatnego. Wszelkie prawa do utworów umieszczonych na tej stronie przysługują ich autorom. Prosimy o kontakt w przypadku, gdy właściciel praw do utworu (tekstu piosenki, nagrania lub wideoklipu) nie życzy sobie by był on prezentowany na stronie Panoptikum.Media. Grafiki ilustrujące wpis są klatkami z wideoklipu (również wersji z samym tekstem). Publikacja na zasadach cytatu.

Podziel się tą treścią ze znajomymi!

About Poszum

Autor Panoptikum.Media. Niepoprawny pesymista, człowiek wielu zainteresowań, koncentrat frustracji. Znany z tego, że jest nieznany.

View all posts by Poszum →

5 Comments on “Kult „Wiara””

  1. Piosenka zaangażowana. Postulaty popieram. Forma artystyczna dla mnie trudna do przełknięcia, ale pewnie dobrze dobrana do przekazu. Ciekawa jestem, czy za naszego życia coś drgnie w tej instytucji. Papież Franciszek zapowiadał duże zmiany, ale chyba jednak na prawdę miał inne cele do osiągnięcia. Dla osób wpływowych wygodniesze jest zachowanie status quo.

    1. Ta instytucja jest odporna na wiedzę i trudna do zaj…

      Papieżowi Franciszkowi niezbyt ufam, nie tylko z racji instytucji jaką kieruje. To jezuita, reprezentant zakonu walczącego z naszą KEN i innymi reformami tamtych czasów. Jak powiedział inny jezuita „Miecz i żelazny pręt to najlepsi kaznodzieje ” (Jose de Anchieta, beatyfikowany przez JP2)

  2. Pewne stacje radiowe, te opłacane z naszych podatków, nie emitują tej piosenki… Krytyka kościoła wciąż jest w Polsce tematem tabu, choć to powoli się zmienia. Milczenie jest formą przyzwolenia.

    O Kaziku już pisałem w komentarzach pod wpisem na temat „Twój ból jest lepszy niż mój” i nie ma sensu się powtarzać.

    1. W Polsce jest silna presja na stawianie dobra kościoła ponad dobro dzieci. Jednocześnie tym samym ludziom przeszkadzają „tęczowi”, choć to dorośli ludzie bawiący się za obopólną zgodą (nie kuma tego, gdyż LGB jest mi zwyczajnie obojętne i nie pojmuję, dlaczego to tak obchodzi kościół, czy „prawdziwych patriotów). Taka to katolicka moralność panuje w naszym kraju.

      1. Myślę, że nagonka na LGBT miała odwrócić uwagę od innych spraw. Nie widzę innego powodu takiego nagłego zainteresowania mniejszościami seksualnymi. Od zawsze funkcjonują obok nas i nagle zaczęli przeszkadzać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *